Akik egy kicsit mások
Benjamin Franklint, az Egyesült Államok egyik alapító atyja pedig igazi polihisztor volt: filozófus, író, politikus, tudós, aktivista és diplomata egy személyben. Hozzájárult az elektromosság kutatásához, és ő volt a postahivatal első vezetője is, ahol kiélhette erős késztetését a szigorú rendre, valamint szortírozásra való hajlamát. Zsenialitása ellenére nem merték rábízni a Függetlenségi Nyilatkozat megfogalmazását, mert attól tartottak, hogy valami viccet csinálna belőle – a legtöbb Asperger-szindrómást ugyanis rendkívüli, a megszokottól eltérő humorérzékkel áldotta meg a sors. Az Egyesült Államok elnökeinek sorában legalább négy Asperger-gyanús személyről tudunk. Egyikük rögtön a legelső, George Washington. Ő, a kertjében marihuánát termesztett, hogy elmenekülhessen a számára érthetetlen valóságból, valamint betegesen félt attól, hogy élve elégetik. Az elsőre bizarrnak, értelmetlennek tetsző szabályok és rituálék is csak a félelmek leküzdésére szolgálnak általában. Utódja, Andrew Johnson megtanult szabni-varrni, maga készítette a kabinettagok ruháit is. A szabászatot valószínűleg önkifejezésre és a stressz levezetésére használta. Abraham Lincolnról is feltételezik a szindrómát, ám ő nehezen birkózott meg vele. Mikor 1860-ban történt elnökké választását megelőzően már nyolc szavazást elvesztett, egyszerűen idegösszeroppanást kapott. Roosevelt utódja, William Taft pedig beiktatásának napján beszorult a fürdőkádjába, és inasainak kellett felkutatnia. John Quincy Adams is érdekes figura volt: a Fehér Ház Keleti Szobájában házi kedvencként egy alligátort tartott, és egészen 79 éves koráig minden születésnapján megfürdött meztelenül a Potomac-folyóban.
Az egyik leghíresebb francia, Bonaparte Napóleon nagyon kedvelte a matematikusok és a fizikusok társaságát, viszont humanista gondolkodásúakat nem tűrt meg maga körül. Ám nemcsak az őt körülvevő személyek tekintetében volt hiperszenzitív, például inasainak feladata volt betörni új csizmáit, mielőtt felvette, és egyszerűen rettegett a macskáktól. És ha már uralkodók: valószínűleg az orosz Nagy Péter cár is Asperger-szindrómás volt. Kiszámíthatatlan, irracionális hangulatok, érzelmi kitörések és hisztériás rohamok jellemezték. Elméjét azonban az őrület is beárnyékolta, mivel állítólag meggyilkolta felesége szeretőjét, és arra kényszerítette az asszonyt, hogy a hulla fejét alkoholban tartósítva őrizze a hálószobájában.
Az Asperger talán a művészetekben köszön vissza legszembeszökőbben. Leonardo da Vinci például amellett, hogy számos találmányt tervezett, kivételes festészetével is kitűnt. Igazából remekül ötvözte a tudományt és a művészetet, hiszen míg egyik kezével rajzolt, a másikkal képest volt írni. Azért ügyelt a részletekre is: Mona Lisa sejtelmes mosolyán 12 éven keresztül dolgozott. Vélhetően Vincent van Gogh őrületbe, majd végül öngyilkosságba hajló melankóliája is a szindrómának köszönhető. A Kill Bill sztárja, Daryl Hannah szintén Asperger-szindrómás. Ő pályája elején diagnosztizáltatta magát. Nehéz természete miatt viszont nem könnyű vele forgatni, így sajnos tehetségéhez mérten csekély mennyiségű szerepet osztanak rá. A híres aspergeresek sora hihetetlenül hosszú, feltehetőleg közéjük tartozott/tartozik még Bartók Béla, Eötvös Loránd, Dan Akyroyd, Satoshi Tajiri (a Pokémon kitalálója), Andersen, Beethoven, Mozart, Kant, Picasso és Orwell is.
Helle Robertina
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez