Ahhoz, hogy szerethetőnek érezzük magunkat, nem az a feltétele, hogy kívülről folyamatosan elismerjenek
Tudatosság
Beemelni a tudatunkba a jót és a rosszat is, szembenézni nemcsak a vonzó és pozitív tulajdonságainkkal, hanem kudarcainkkal, sérüléseinkkel, gyengeségeinkkel is. És ugyanezzel az attitűddel hozzáállni az élethez, mely szintén nem tökéletes, nem csupa boldogság, hanem vannak benne krízisek, mélységek.
Önelfogadás
Az önelfogadás a tudatossággal kapcsolható össze, megértjük, mi miért történt, rálátunk lelki működésünkre, családi mintáinkra, és elfogadjuk, hogy esendő emberek vagyunk. Lehetnek negatív érzéseink, azokat ki is fejezhetjük, követhetünk el hibákat, lehetünk dühösek, fásultak, fáradtak, féltékenyek. Ami azonban nem azt jelenti, hogy nem kell fejlődnünk, vagy változnunk.
Felelősségvállalás önmagunkért, önállóság
A felelősség felvállalásával a pozitív történések, a sikereink a mi sikereink lesznek, a kudarcaink pedig az önismeretünket gazdagítják, mert bennük ott a fejlődési lehetőség.
Integritás
Mire a felnőttkor küszöbét elérjük, már van szilárd értékrendünk, meggyőződéseink, és ha ezekkel igyekszünk összhangban élni, döntéseket hozni, cselekedni, akkor önértékelésünk is rendben van.
Céltudatosság
Súlyos krízisek esetén a cél lehet az egyetlen kapaszkodó az életben, legyen szó bármilyen kisebb célról, ami hozzájárul ahhoz, hogy saját értékességünkbe vetett hitünket, és a „van miért élnem” érzést ne veszítsük el. A célok követése hozzájárul a jóllétünkhöz és énhatékonyságunkhoz.
Asszertivitás
Az asszertivitás, a szeretetalapú kommunikáció az aranyközépút a passzív, behódoló, alárendelt, illetve a fenyegető, leuraló magatartás között. Ezáltal úgy érvényesítem szükségleteimet, hogy azzal nem bántom meg a másikat, és hozzásegítem ahhoz, hogy az ő érdekei se sérüljenek. Önmagam szeretete, és elfogadása miatt tiszteletben tartom és ismerem a saját lelki működésemet, így a saját határaimat is. A szeretet alapú, asszertív kommunikáció megtanít jól szeretni, ha hibáztál bocsánatot kérni, ha megbántottak, a megbocsátást megadni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez