A trauma érzelmi oldala
Tegyük fel, hogy valaki épp a bullying enyhe formáját éli át. Tegyük fel, hogy van olyan, akinek ez meg sem kottyan, talán észre sem veszi. Tegyük fel, hogy egy másik személy viszont örök lenyomatként hordozza majd magában az összes bántó szót, vagy tett-sorozatot. Nekünk, kívülálló, ugyanakkor segíteni akaró emberként, az a feladatunk, hogy megnyissunk egy biztonságos, elég nagy teret az adott illető számára, amelyben kényelmesen tud mozogni. Ha akarja, belénk vetheti a bizalmát és megoszthatja az emlékeit ennek kapcsán. Ha úgy érzi túl fájdalmas ezek felidézése, bármikor megállhat, mi pedig megnyugtathatjuk, hogy semmi baj, azt tegye, amit jónak érez, ami a gyógyulás felé vezetheti.
Talán irracionális procedúrának hathat a traumák mélységeinek megértése, de idővel kirajzolódik az igazság. Nem vagyunk kötelesek segíteni, de elbagatellizálni a másik megrázkódtató tapasztalását, vagy élettörténetét, ahhoz semmi jogunk.
Szerencsére ma már számos könyv, szolgáltatás áll rendelkezésünkre abban az esetben, ha bántalmazás áldozatává válnánk. Rengeteg cikk, videó, tudományos írás született már ezzel a témával kapcsolatban. Véleményem szerint, az csak jó iránymutató lehet, ha egy adott témával sokat foglalkozunk. Az emberek hozzáállása ehhez a dologhoz azonban még mindig ingatag lábakon áll.
Ha a környezetünkben lévő, akár számunkra fontos emberek degradáljak intenzív módon azt, ahogy megélünk, vagy megéltünk bizonyos dolgokat, az fájdalmas. A trauma pszichés oldalával való megküzdés igenis fájdalmas, és sokszor nagy falatnak tűnik. Túllendülni, túllépni rajta, egyáltalán a gyógyulás útjára lépni. Az út általában mindig hosszú, szövevényes, de az emberek hozzáállása a mindent jelentheti ebben az időszakban, egy mentőöv, egy fontos segítség lehet az áldozat számára.
Egy traumatizált egyén akkor fog valójában szembenézni a sötét emlékképekkel, és akkor fogja a gyógyulás felé vezető utat választani lehetséges opcióként, ha tudja, hogy számíthat a segítségre, és validnak tartják azt, amit átélt, vagy átél éppen.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez