A legjobb láb- és farizom erősítő gyakorlatok 1. rész
A súlyzós edzésről szóló sorozatunk mostani részében azoknak kedvezünk, akik formásabb combokra és popsira vágynak – és hát melyik nő nem? A genetikai lottóötöst megnyerő hölgyeket leszámítva, a legtöbben elégedetlenek ezekkel a testrészeikkel, de legalábbis mindig van mit javítani. Nézzük tehát azokat a gyakorlatokat, amelyek segítenek abban, hogy magabiztosan viseljük a rövid szoknyákat és sortokat is.
A láb edzéséről szóló anyag első részében főleg azokat a gyakorlatokat vesszük sorra, amelyek a combunk elülső részén található combfeszítő izmokat, illetve a farizmot célozzák. Mivel a lábgyakorlatok zöme több izmot is működésbe hoz egyszerre, nem tudjuk teljesen szétválasztani a feladatokat. Viszont a legtöbb nő hetente többször is szeret a lábára edzeni, ez a felosztás pedig segítséget nyújthat az edzések tervezése során.
Amennyiben a farizmunkat szeretnénk elsősorban erősíteni, az edzések elején mindenképpen ajánlott (az alapos bemelegítést követően) pár sorozat saját testsúlyos, illetve gumiszalagos popsigyakorlatot elvégezni. Így aktiváljuk az adott izmot és a következő feladatok során jobban be fog kapcsolni, jobban fogjuk érezni, hogy dolgozik. A legjobb gumiszalagos fenékgyakorlatokról már korábban itt írtunk.
Fontos megjegyezni, hogy amennyiben látványos, formás lábakra, fenékre vágyunk, izmot kell építenünk, ehhez pedig számunkra nehéz súlyokat kell emelnünk. Az izom az ellenállástól (és persze a kalóriatöbblettől) fog fejlődni, így ha helyesen elsajátítottuk az alábbi gyakorlatokat, ne féljünk a súlyok használatától és az alacsony ismétlésszámú sorozatoktól az igazi eredmények érdekében.
1. Guggolás
A legalapvetőbb gyakorlat, amely igénybe veszi csaknem a teljes izomzatot és a keringési rendszert is. Állj vállszéles terpeszbe, lábfejeid legyenek párhuzamosak vagy enyhén kifelé nézzenek. Nézz egyenesen előre. Mély belégzés után hasizmaidat megfeszítve hajlítsd be a térdedet, és ereszkedj le minimum addig, hogy a combjaid elérjék a vízszintes helyzetet. (A farizmaid munkáját még intenzívebben érezheted, ha a combjaidat vízszintes alá engeded.) Ezután nyújtsd ki a lábaidat és told vissza a törzsed a kiindulási helyzetbe kilélegzés közben. Rendkívül fontos, hogy a hátad mindvégig egyenes maradjon. A gyakorlat kivitelezésében lehetnek eltérések a testfelépítésből adódóan (boka mobilitása, comb hosszúsága), de a legfontosabb, hogy a feladatot mindig a csípő, és ne a törzs hajlításával végezd.
A guggolás elsősorban a négyfejű combizmot, a farizmokat, a combközelítő izmokat, a gerincfeszítő izmot, a hasizmokat és a comb hajlítóizmait erősíti.
Rengeteg variációja van, így annak megfelelően tudod váltogatni a különböző guggolásokat, hogy éppen mire szeretnél jobban hangsúlyt fektetni. A klasszikus, súlyzórúddal a nyakadban végzett gyakorlaton kívül guggolhatsz rúddal mellső tartásban vagy kézisúlyzóval/kettlebellel a kezedben magad előtt is, így a combfeszítő izmokra koncentrálsz inkább, míg ha széles terpeszben és kifelé néző lábfejekkel végzed a feladatot a comb belső izmai és a farizmok jobban dolgoznak. Végre tudod hajtani a guggolást keretben, illetve gépen is, ezeken szintén sok változatot végezhetsz.
2. Lábtolás
Helyezkedj el a lábtológépben, lábaidat helyezd el kis terpeszben a taposólemezen. Belélegzést követően hajlítsd be a térdeidet teljesen, hogy a combok érintsék a törzset. Majd kilélegzés közben nyomd ki a lábaidat, amíg ki nem egyenesedik, de a térdedet ne akaszd ki. Amennyiben a lábfejeket a taposólemez alsó széléhez helyezed közel, a négyfejű combizmot terheled jobban, ha a lábak magasabban vannak, akkor pedig a farizmok és a combhajlító izmok erősödnek. A széles terpesz a combközelítő izmokat, a szűk terpesz pedig a négyfejű combizmot terheli inkább. A lábtolás végezhető egy lábbal is, kicsit oldalra dőlve, így a farizom célzottan kap terhelést.
A lábtolás azoknak is ajánlott, akik derékproblémákkal küzdenek, és nem végezhetnek guggolást. Arra viszont fontos figyelniük, hogy a fenék sose emelkedjen fel a háttámláról.
A legtöbb edzőteremben 45°- os lábtoló van, de létezik vízszintes verzió is, azt is érdemes kipróbálni.
3. Lábnyújtás gépen
Ez a feladat izoláltan edzi a négyfejű combizmot. Ülj a lábgépbe, hátadat támaszd meg, lábfejedet pedig akaszd be a bokatámasz alá. A négyfejű combizom erejével emeld a lábad vízszintes helyzetig, feszíts rá az izomra 1-2 másodpercig, majd lassan engedd vissza a lábadat.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez