A csodálatos Maldív-szigetek
Télből a nyárba! Az Indiai-óceán közepén található a Föld egyik utolsó paradicsoma, a mintegy 1200 apró szigetecskéből álló Maldív-szigetek. A szigetországot tulajdonképpen valamivel több mint 26 atoll alkotja. Az atoll elnevezés a maldív nyelvből származik, és gyűrű vagy koszorú alakú korallzátonyok által körülhatárolt lagúnákat jelent.
Képgalériánkért kattints a fotóra!
A Maldív-szigetek Sri Lankától délnyugatra, az Indiai-óceánnak csaknem a közepén fekszenek, az Egyenlítő közelében. A Maldív-szigetek korábban Afrika és Ausztrália között félúton helyezkedtek el, de a földmozgások hatására a mai Afrika, India, valamint Ausztrália és az Antarktisz széthasadtak, ezáltal alakultak ki a szigetek.
Maldív-szigetek az Indiai-óceánon található, 19 szigetcsoportból álló lánc, a szigetország több atollból és körülbelül 1200 szigetből áll. Terület: 300 km2, fővárosa pedig Male, a szigetek hajózás központja. Államformája köztársaság. A köztársaság alapterülete 90 000 km2, ebből a szárazföldé csupán 298 km2. Alkotmányát 1998. január 1-jén léptették hatályba. A szigeteken politikai pártok nincsenek. Atollvezetők irányítanak, akiket az elnök választ. Male főváros a kormány irányítása alatt áll. A lakosság arab, valamint szingaléz és maláj származású, számuk kb.: 240 ezer fő. Az ország nyelve a szingaléz (Srí Lanka hivatalos nyelve). Nemzeti valuta: 1 maldív rúpia / MVR / = 100 laria, 1 USD= 12 maldív rúpia.
A szigeteken trópusi éghajlat uralkodik. A hőmérséklet általában csak éjszaka csökken 25 °C alá. Egész évben jellemző a forróság. A tengervíz sekély, kristálytiszta és folyamatosan 27 -30°C körüli a hőmérséklete. A levegőé is viszonylag állandó, 30C. A csapvíz nem iható, de mindenhol kaphatunk palackozott vizet. A legtöbb étel a helyi tengeri élőlényekből készül, de emellett számos ételből, friss gyümölcsből és zöldségből válogathatunk. A szigetek legjellegzetesebb fafajtája a kókuszpálma. Állatvilágát a gyík, a gekkó, a holló, a gém, a sirály és természetesen a halak alkotják. A vízalatti világ egyik leghatalmasabb lakója, a bálna cápa (plankton evő)igen gyakori a szigetek környékén. A tengeri teknősök a szigetek homokos partján rakják le tojásaikat. A pillangóknak közel 70 faja él a szigeteken.
A szigetek közül csak 200 lakott és további 87-et a turisták számára tartanak fenn. A szállodát tulajdonképpen trópusi kerttel övezett bungalók alkotják, melyek a part közelében, pálmafák alatt sorakoznak. A szigeten lehetőség nyílik búvárkodni, illetve hajóval körbe járni a szigetet, az esetben, ha bérelnek egy hajót. A szigeteken általában nem csak hajó bérlésre van lehetőség, hanem kerékpár bérlésre is. A Maldív szigetek domborzata sík, a szigetek nem emelkednek 2,4 méternél magasabban ki az óceánból.
A korallzátonyok és az élővilág változatossága miatt a Maldív szigetek egyre közkedveltebb úti cél. Gyakran találkozhatunk szürke- és szirti cápákkal, teknősökkel, mantákkal, sasrájákkal, vagy akár cetcápával. A legtöbb zátonynak van saját cápa- és manta megfigyelő állomása. Minden szigetnek megvan a maga sajátossága és saját házi korallzátonya, amelyek partról is könnyen merülhetőek, amihez nem szükséges a búvárigazolvány. A komolyabb maldív-i merülések döntően áramlásos merülések, a búvárhajók nem kötnek ki, hanem követik a búvárokat a felszínen. a 3-5 mm búvárruha bőven elegendő a merülések során. Merülési napló és búvárigazolvány felmutatása kötelező. A korallzátonyokkal körülzárt szigetek hófehér homokos tengerpartja fogadja a pihenni vágyókat. A szállodák a tengerparton, és cölöpökön állva bungalóként az óceánban vannak.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez