A Style.hu 7 természeti csodája
Az Iguazu-vízesés (Argentína, Brazília)
A két ország – Argentína (80%) és Brazília (20%) – határán elterülő, hatalmas kiterjedésű vízesésrendszer a világ talán leglátványosabb vízesése. Az Iguazu-folyó vizét levezető vízesés 270 különálló zuhogóból áll, melyek a folyón 2,7 kilométer szélességben húzódnak. A víztömeg legnagyobb esése 82 méter, a vízesések átlagos magassága 60 méter. Az Iguazu nevének jelentése a helyi guarani indiánok nyelvén ’nagy víz’. Leghíresebb része a 150 méter széles és 700 méter hosszú, U-alakú Ördögtorok-szakadék. A két ország területén kialakított Iguazu Nemzeti Park, a vízeséssel és az azt körülvevő szubtropikus őserdővel együtt 1984 óta UNESCO Világörökségi helyszín.
Socotra szigete (Jemen)
Az aprócska földdarab, mely az Arab-félsziget és Afrika Szomáli-félszigete között terül el az Indiai-óceánban, tökéletesen egyedi, endemikus flórájával és faunájával vált ismertté, amely miatt kiérdemelte az „Indiai-óceán Galapagos-szigete” elnevezést is. A 132 kilométer hosszú és 50 kilométer széles sziget legextrémebb növénye az ernyő-szerű lombkoronájáról ismert sárkányfa, illetve a puffadt törzsű, abszurd formájú palacktörzsű fa. A kopár, de lenyűgöző panorámával, kristálytiszta tengerrel büszkélkedő, gyönyörű sziget 2008 óta UNESCO Világörökségi helyszín.
Az Antelope Canyon (Arizona, USA)
A világ egyik leglenyűgözőbb természeti képződménye az árvizek következtében, Navajó homokkőből kialakult Antilop-kanyon, melynek páratlan forma- és szín kavalkádja az eltérő fényviszonyok következtében sohasem egyforma. A két – alsó és felső – kanyonból álló keskeny szurdok nem csak a kirándulók, de a fotósok között is rendkívül népszerű, így a helybéli navajók egyik legfontosabb bevételi forrása. Mégis, a falakról visszaverődő fény okozta nagyon széles luminozitási sáv (összsugárzás) miatt nagyon nehéz fotózni, igazi kihívás. A Felső-Antilop kanyon a látványosabb, és így a látogatottabb is.
A Vulingjüan terület (Hunan, Kína)
Azt hinné az ember, hogy ilyen nincs is a valóságban, csak az olyan képzelet-szülötte filmekben, mint mondjuk az Avatar. Pedig a sikeres mozifilm képi világára jellemző fantáziaerdő nagyon is létezik, méghozzá a kínai Hunan provinciában, James Cameron rendező innen merítette a film helyszínéül szolgáló Pandora bolygót. A Vulingjüan területet több mint 3000 kvarcit homokkőoszlop alkotja, melyek egyenként több mint 200 méter magasak, emellett számos szakadék, szoros, patakok, kisebb-nagyobb medencék, illetve több mint negyven barlang is pettyezi ezt a lenyűgöző vidéket, mely 1992 óta szerepel az UNESCO Világörökségi listáján.
Etédi Alexa
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez