A '90-es évek rajzfilmjei
A bolygó kapitánya: A 90-es években startolt sorozat erőteljesen épített a környezetvédelemre és a társadalmi problémákra. Minden rész egy ilyen téma körül forgott, így a lég- és vízszennyezés, a túlnépesedés, de még az AIDS is helyet kapott. Érdekes szembesülni vele, hogy a világ fő problémái azóta sem változtak. A mesében Gaia, a Föld lelke öt varázsgyűrűt ajándékozott öt fiatalnak, melyek mindegyik más erőt képviselt: tűz, víz, szél, föld és szív. Ha erejüket egyesítették, megjelent A bolygó kapitánya. Egyébként érdemes megnézni az intrót is. Ebben az újraszinkronizált verzióban már nem, de a régiben Linka még a Szovjetunióból jött.
Louie élete: Louie Anderson élete Cedar Knoll-ban játszódik, ahol ő az anyagi gondokkal küzdő család sokadik gyermeke. A túlsúlyos fiú száraz, ironikus humora sokszor okozott vidám perceket. A rajzfilm igazából mindig komoly témákat dolgozott fel, mint például az elfogadás, a felelősségtudat és a halál. Egyébként Loui apja is jópofa karakter volt, gyakran elhangzó mondata sok családban szállóige lehetne: „Ezt hallottam!”
Pindúr pandúrok: A sorozatot főhőseit Utónium professzor alkotta, egy aki „só, cukor és minden mi jó”, összetevőkből akarta megteremteni, a tökéletes kislányokat. Ám véletlenül hozzákevert még egy alkotóelemet, az X-vegyszert. Így jöttek létre a Pindúr pandúrok, név szerint Sziporka, Puszedli és Csuporka. Elsőre cukinak tűnik, ám néhány rész után kiderül, hogy ez egy nagyon agresszív mese, tele beteg helyzetekkel és szereplőkkel. A többivel ellentétben nem szívesen nézetném majd a gyermekeimmel. A korszak két másik nagy kedvence, a Dexter laboratóriuma és a Scooby-Doo azért nézhetőbbek voltak.
Sailor Moon: A Sailor Moon („szélámún” vagy Varázslatos álmok) egy japán animesorozat, mely egy egész mesetípus alapjait fektette le. Hősei különleges képességekkel rendelkező lányok voltak, akik japán iskoláslány ruhában küzdöttek a gonosz ellen. Magyarországon 1997 és 1999 között sugározták, és hatalmas tömeghisztériát váltott ki a kislányok körében. Ruhák, kártyák, babák, kitűzők és mindenféle dolog menőnek számított, amit Sailor Moon díszített. Lényegében teljesen más, de „fiús párja” volt a Dragon ball. Bár ezek a mesék hamar eltűntek, a szülők nem nyugodhattak, mivel nemsokára megérkezett hozzánk a Pokémon - és teljesen elszabadult a pokol.
Számtalan rajfilm nem kapott most helyet, de a Tom és Jerry, a Kengyelfutó gyalogkakukk, a Franklin, a Hé, Arnold!, a Bolondos dallamok, a Frédi és Béni, avagy a két kőkorszaki szaki, az Én kicsi pónim, és a Fecsegő tipegők szintén a ’90-es évek gyermekeinek kulturális terméke volt, melyek egy egész generációt neveltek fel. De a magyar klasszikusról sem szabad megfeledkezni: Mézga család, Kérem a következőt!, Frakk, a macskák réme, Vízipók, csodapók. Biztos kimaradt még jónéhány. Nektek melyik a kedvencetek?
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez