35 divatérdekesség
13. I. Erzsébet királynő annyira imádta a kalapokat, hogy megparancsolta: minden 7 évesnél idősebb nő köteles hordani vasárnaponként és ünnepnapokon. Aki ezt megtagadta, súlyosan megbírságolták.
14. Nagy Péter orosz cár korában külön szakálladót kellett fizetni, ha valaki szakállat akart növeszteni, mivel az uralkodó az „európai divathoz” szeretett volna igazodni. A dús arcszőrzetet viselését pedig barbár szokásnak tartotta.
15. A gyerekek egészen az 1800-as évek közepéig ugyanúgy öltöztek, mint a felnőttek, csak kisebb méretben. Csak ezután került a köztudatba a gyerekruházat fogalma.
16. Az arab kultúrában piszkosnak tekintik a cipőket, hisz érintkeznek a földdel, és a test legalantasabb részével, a lábfejjel. Éppen ezért komoly sértésnek számít hozzávágni valakihez a lábbelit, vagy csak megmutatni a cipő talpát.
17. Kínában az aprócska női láb számított szépnek. Ennek érdekében már kisgyermekkorban elkötötték a nők lábát, ám ez a gyakorlat sokaknál azt eredményezte, hogy idősebb korban már járni sem tudtak, úgy eldeformálódott a lábfejük. Egészen a 20. század elejéig élt ez szokás, de sajnos napjainkban is előfordul.
18. Japánban kimonót manapság már csak nagyon különleges alkalmakkor viselnek, viszont a szumóbirkózóktól megkövetelik, hogy a hétköznapokban is hagyományos viseletben járjanak.
19. A mai modern parfüm előfutárai az ókori Egyiptomból származnak. A nők illatos zsírokat tettek a fejükre. A zsír a nap folyamán megolvadt, így illatosították bőrüket és ruhájukat.
20. A modern kor első parfümjét Coco Chanelnek köszönhetjük 1921-ből, aki ekkor dobta piacra Chanel No. 5 nevű híres, virágillatú keverékét.
21. Egy mai átlagos nő akár 2-3 kiló rúzst is elhasználhat évente, de kevesen tudják, hogy a rúzsgyártás egyik fő alapanyaga a halpikkely.
22. A viktoriánus korban tilos volt feketét viselni, kivéve gyász esetén. Viszont az özvegyasszonyoknak legalább két évig kellett feketében járni férjük halála után.
23. Bár ma divatosnak számít a dús szemöldök, a reneszánsz korban aki igazán divatos akart lenni, leborotválta (pl. Mona Lisa).
24. Egy selyemgubó akár 600-900 méter selyemfonalat is termelhet, de végeredményben cirka 30.000 selyemhernyóra van szükség, hogy 5-6 kiló nyers selymet készítsenek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez