20 dolog, amitől meg kell szabadulnod, hogy egészséges lehess
11. Koszos kontaktlencsetartók
„A koszos kontaktlencsetartók használata rendkívül kockázatos, mivel szemfertőzéshez vezethet,” mondja Dr. Steinemann, aki azt tanácsolja, hogy háromhavonta cseréljük a tartókat, illetve naponta tisztítsuk a lencséket és használjunk friss folyadékot. „Ha túl hosszú ideig használod ugyanazt a kontaktlencsetartót, akkor olyan szemfertőzéseknek teszed ki magad, mint például a szaruhártyafekély, ami kezelés esetén is sebhelyet hagyhat maga után, ami pedig akadályozhatja a látást.” A szem a lélek tükre, vigyázzunk rá.
12. Százéves fűszerek
Az évekig a polcodon csücsülő fűszerektől nyilván nem leszel beteg, viszont semmiféle ízt nem fognak az ételekhez adni, ami nem árt, ha épp olyan egészséges menüket próbálgatsz, amik nem tocsognak zsírban és kalóriában. A friss fűszerek pont annyit tesznek hozzá az ételekhez, hogy ne rohanj néhány napnyi diéta után a legközelebbi gyorsétterembe, vagy rendelj egy hatalmas pizzát a kedvenc helyedről.
13. Lejárt szavatosságú naptejek
Nem vehetjük figyelmen kívül a fényvédőkrémek lejárati idejét, ugyanis a nap ellen védelmet biztosító vegyi anyagok nem örökéletűek, így hiába fújod magadra a fél flakont, annak tartalma – ha egyszer lejárt a szavatossága - nem fogja megvédeni bőrödet sem az öregedéstől, sem a bőrráktól.
14. Régi szájfény
Bármilyen készítmény, amit a szádon, vagy a körül alkalmazol, rengeteg baktériumot vonz, és minél tovább áll a baktérium a tubusban, annál gyorsabban szaporodik. Ha ez bekerül az ajkad vékony bőrrétegének kis repedéseibe, az elfertőződés esélye magas. Ebből az okból kifolyólag, szakértők szerint a felbontástól számított hathónapnyi időintervallum letelte után ki kell dobni mindenféle szájápolási terméket.
15. Dohos, eltömődött légszűrők
Felmérések kimutatták, hogy száz alkalomból 25-ször a benti levegő minősége rosszabb, mint a kintié. „Ötből egy amerikai él együtt valamilyen allergiával vagy asztmával, amit a por, a penész és a baktériumok csak súlyosbítanak, így egy jó légszűrőrendszer jó vásár lehet,” – mondja Philip Tierno, a New York-i egyetem mikrobiológusa. De ne felejtsétek el időnként lecserélni a szűrőt, különben akaratlanul penészt és baktériumokat fogtok termelni, és így a szennyezőanyagok visszakerülnek a levegőbe. Hogy milyen gyakran van szükség új légszűrőre, az nagyban függ a típustól – árulkodó jel, hogy eljött az idő a váltásra, ha dohos szagot éreztek a lakásban.
16. Kinyúlt melltartók
A melltartókban található gumik az idő múlásával kinyúlnak - ezt a folyamatot a mosógép pedig csak felgyorsítja. „Felhagyni egy ütött-kopott melltartó használatával, ami sem kényelmet, sem megfelelő támasztást nem biztosít, csökkenti a hátfájást, és lassítja a mellszövetek természetes öregedését,” árulja el Kristi Funk, szakértő.
17. Mosogatószivacs
Tanulmányok kimutatták, hogy egy átlagos háztartásban a legtöbb baktérium a konyhai mosogatószivacson található. Michael P. Doyle szerint „Bizonyos tányérok elmosásához (például a hús levének eltávolításához) használt szivacsokon rengeteg baktérium megtelepszik, és szobahőmérsékleten gyorsan szaporodik, ráadásul még a mosogatógépek sem képesek megölni őket.” A professzor azt javasolja, hogy mosogatáshoz használjunk inkább rongyokat, amit néhány nap után könnyedén kimoshatunk a többi mosatlannal együtt.
18. Műanyag vágódeszkák
Ha műanyag vágódeszkán szeletelsz, egy idő után vonalkák jelennek meg a deszka felületébe vésődve. Ezekbe a kis barázdákba könnyen baktériumok kerülhetnek, amiktől nehezen lehet megszabadulni. A műanyaggal ellentétben a fából készült vágódeszkák, a bennük található gyanta miatt, antimikrobiálisak, azaz képesek elpusztítani a baktériumokat, gombákat és vírusokat.
19. Okostelefonok, tabletek
Természetesen, nem kell megválni teljes mértékben sokak legjobb barátjától, de nem árt időnként kikapcsolni a kütyüket – nem, nem elég lehalkítani, vagy „Ne zavarjanak” üzemmódra állítani. Kutatások kimutatták, hogy depressziót és szorongást okozhat a túl sok információ, amihez akarva-akaratlanul hozzájutunk okos eszközeink folyamatos használatakor. A napirend-szerű kütyümegvonás segít a pihenésre vágyó agyadnak lenyugodni néhány percre.
20. Folyamatos ülés
Globális tanulmányok kimutatták, hogy egy átlagos személy napi 7,7 órát, sőt vannak, akik a nap 24 órájából hozzávetőlegesen 15-öt üléssel töltenek – Robert Emery, a texasi közegészségügyi egyetem professzora szerint. A túlzott ülés befolyásolja az emberi test anyagcsere-rendszerét, illetve elhízáshoz, magas vérnyomáshoz, cukorbajhoz, rákhoz és depresszióhoz vezethet. Egy remek módja az egészségügyi gondok megelőzésének, ha munka közben lecseréljük a hagyományos íróasztalunkat, és egy olyanra váltunk, amely mögött állva is kényelmesen, ugyanakkor hasznosan végezhetjük munkánkat.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez